Czym się różni karma pełnoporcjowa od uzupełniającej?

Rynek produktów jest ogromny. Przykładów takiego zjawiska nie trzeba szukać daleko. Przykładowo koty mogą spożywać zarówno pokarm mokry, jak i suchy. Co więcej, pokarmy można także podzielić na pełnoporcjową i uzupełniającą. Czym się one różnią?

Karma pełnoporcjowa a karma uzupełniająca dla kota – różnice

Pełnoporcjowa karma to jedzenie uniwersalne, zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do funkcjonowania kota. W praktyce właściciele kotów mogą zakupić mokry pokarm i suchy. Dietetycy zwierzęcy wskazują, że należy dopilnować przy porcjowaniu pokarmu, aby kot otrzymywał wystarczającą ilość makroskładników, czyli białka, węglowodanów i tłuszczu. 

Można także pomyśleć o dodaniu suplementów, jednak w przypadku kotów nie jest to niezbędne. Zapewniając swojemu zwierzakowi posiłki pełnowartościowe suplementy, mogą być wykluczone lub pełnić funkcję minimalnego dodatku. Karta uzupełniająca dla kota to z kolei jedynie dodatek do posiłku. Jak zweryfikować czy dana karma jest pełnoporcjowa, czy uzupełniająca? Każdy producent zapewnia taką informację na etykiecie produktu. 

Jest także alternatywny sposób, pozwalający odróżnić te dwie karty. Karma uzupełniająca dla kota jest inaczej porcjowana. W praktyce stosuje się ją w mniejszych porcjach. Ciekawostką jest to, że również trawa jest suplementem diety kotów. Zjedzona trawa pobudza układ pokarmowy i pomaga wydalić tzw. kłaczki. 

Karma uzupełniająca dla kota – co zawiera?

Jak już wspomniano, karma uzupełniająca dla kota jest dodawana, gdy kot wykazuje szczególne zapotrzebowanie odżywcze. Może to wynikać z predyspozycji gatunkowych. Karmę uzupełniającą można kupić w formach: przekąski, przysmaki i preparaty, które szybko niwelują niedobory danego mikroskładniku. Dodając karmę tego typu właściciel, może w szybki sposób poprawić zdrowie swojego futrzanego przyjaciela. Warto dodać, że karma uzupełniająca dla kotów występuje w formie past, proszków, żeli, tabletek czy kropli.

(0)