Jaki ekspres do kawy wybrać?

Expresy do kawy to rozwiązanie, które cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dla jednych, zakup takiego urządzenia to znakomity sposób na rozbudzenie się przed kolejnym, pracowitym dniem. Inne osoby decydują się na ekspresy ze zwykłej ciekawości. Nie da się w końcu ukryć, że temat kaw jest niezwykle bogaty, zaś dostępne smaki sprawiają, że wielu z nas zamierza poczynić pierwsze kroki jako domowi bariści. Należy jednak pamiętać, że zróżnicowanie dostępnych modeli ekspresów wymaga od nas dokładnego przyjrzenia się kilku istotnym kwestiom. To właśnie na ich bazie będziemy mogli bowiem określić, które z urządzeń faktycznie sprawdzi się najlepiej w naszej kuchni.

Rodzaj ekspresu

Wybierając expresy do kawy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj tego napoju odpowiada nam najlepiej. Jeśli nie przepadamy za dodawaniem do niej mleka i pijemy wyłącznie czarną, warto jest postawić na ekspres przelewowy. Ten klasyczny typ ekspresów jest znacznie tańszy od ciśnieniowych, zaś uzyskiwana z jego pomocą kawa jest niezwykle aromatyczna i pozbawiona fusów. W przypadku, gdy preferujemy różne odmiany kawy, lub po prostu lubimy eksperymentować, powinniśmy postawić na nowoczesny model ciśnieniowy. Opcji jest w tym wypadku naprawdę dużo, od wariantów kolbowych, po automatyczne oraz kapsułkowe.

Pamiętajmy przy tym, że ekspres ciśnieniowy, kolbowy lub kawiarka są urządzeniami, adresowanymi bardziej do cierpliwych baristów. Dzięki nim, możemy poznać proces parzenia oraz stopniowo zgłębiać naszą wiedzę na temat kaw. Osoby, szukające po prostu szybkiego sposobu na zaparzenie kawy z rana, powinny postawić przede wszystkim na modele automatyczne.

Parametry ekspresu

Nie zapominajmy, że dobre expresy do kawy powinny być dopasowane także i do samej kuchni. W pomieszczeniu o mniejszym metrażu najlepiej sprawdzą się więc niewielkie modele, które nie zajmą sobą większej części blatu. Wybierając ekspres, należy zwrócić także uwagę na wydajność jego młynka oraz jednostki zaparzającej. To właśnie od nich zależeć będzie nie tylko funkcjonalność samego urządzenia, ale też smak uzyskiwanej kawy. Pamiętajmy też o prostocie obsługi. To, że ekspres jest wielofunkcyjny, nie musi wcale oznaczać, że musi być on skomplikowany. Na rynku dostępne są chociażby modele, wyposażone nie tylko w intuicyjne panele, ale również możliwość obsługi za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

(0)