Magazynowanie paszy z użyciem nowoczesnych technologii

Zarządzanie fermą to praca niezwykle odpowiedzialna i wymagająca. To właśnie od kontroli zwierząt, sprzętu oraz zasobów zależeć bowiem będzie nie tylko nasza reputacja na rynku hodowlanym, ale również wysokość regularnych przychodów. I chociaż prężny rozwój fermy przekłada się nierzadko na większą sprzedaż zwierząt, nie możemy zapominać również o coraz surowszych wymogach. Duże stada hodowanych świń wymagają bowiem wyżywienia, co wymusza na nas zakup dodatkowych silosów. I chociaż wydawać by się mogło, że magazynowanie paszy nie jest czymś szczególnie trudnym, rzeczywistość niejednokrotnie potrafi nas zaskoczyć. Silosy wymagają regularnej kontroli stanu ich wypełnienia, w celu uniknięcia nagłego wyczerpania się pożywienia. Przy natłoku innych obowiązków, dość często zdarza się, że wskutek niedokładnej kontroli, jeden z silosów może okazać się pusty. Takich nieprzyjemnych niespodzianek możemy jednak uniknąć, sięgając po inteligentne technologie.

  1. Inteligentne magazynowanie paszy – na czym to polega?

Do najpopularniejszych urządzeń, wykorzystywanych obecnie na terenie polskich ferm, należą specjalistyczne wagi silosowe. I choć wydawać by się mogło, że mówimy tu o tradycyjnej wadze, na którą wysypywany jest pokarm, w rzeczywistości sprzęty te nie przypominają swoich konwencjonalnych odpowiedników. Waga silosowa przypomina bardziej nowoczesny panel sterowania, umieszczany pod zbiornikiem. Po zintegrowaniu z inteligentnym oprogramowaniem, urządzenie przesyła na bieżąco wszystkie niezbędne informacje bezpośrednio do swojego użytkownika. Dzięki temu, magazynowanie paszy staje się niezwykle proste, a co za tym idzie – pozbawione ryzyka nagłego wyczerpania się zapasów. Waga monitoruje bowiem aktualny stan zapełnienia magazynu oraz szacowany dzień wyczerpania się zasobów. Dzięki temu, właściciel fermy może zlecić dostawę paszy wcześniej.

  1. Waga silosowa jako część cyfrowego środowiska obiektu

Niewątpliwym atutem wag silosowych jest także fakt, że współpracujące z nimi oprogramowania nie są aplikacjami, przeznaczonymi do obsługi wyłącznie tych urządzeń. Wręcz przeciwnie – wiele firm, jak chociażby polska Fetura CLOUD, oferuje nam możliwość skorzystania ze złożonych, inteligentnych systemów, współpracujących zarówno z wagami silosowymi, jak i stacjami sortującymi tudzież dozownikami paszy. W efekcie, usprawnieniu ulega nie tylko magazynowanie paszy, ale również cała hodowla – użytkownik jest tu bowiem w stanie kontrolować wagę zwierząt, a nawet tworzyć harmonogramy zadań dla pracowników. Jeśli zależy nam więc na sprawnym rozwoju naszej fermy, inteligentne technologie z pewnością są tu opcją wartą rozważenia.

(0)